2016. július 18., hétfő

Rézsűprojekt

A nagy terasz előtti rézsűről sajnos nem csináltam fotót tavaly nyáron a költözésünk után. Ezen a területen eper volt, ami vagy az öntözőrendszer meghibásodása miatt, vagy ki tudja milyen okból kidöglött. Már a tavalyi nyár folyamán elkezdtem ötletelni, hogy mivel lehetne látványosabbá, mutatósabbá tenni ezt a területet. Egyben biztos voltam, hogy a rézsű bal oldalán meghagyjuk a fűszernővények egy részét, a terasz előtti területet pedig haszonnövény helyett virággal ültetjük be. Az ősz beköszöntével nekifogtam rendbe szedni ezt a területet. Kiszedtem az elhalt epreket, kipucoltam, kigazoltam a terepet, egy kis talajfertőtlenítés és ásás után kattintottam ezt a két képet róla. 

Legyen ez a kiindulópontunk.


Ezeken a fotókon is jól látható, hogy a fa szegély nem volt valami jó állapotban. Erre próbáltunk valami jó kis megoldást találni. Az összkép engem mindig nagyon érdekel, ezért szebb és igényesebb szegélyek között is nézelődtünk, de sajnos a pénztárcánkhoz is kellett igazodni. Próbáltunk költségkímélőbb megoldást találni. Akárhogy is számolgattunk, végül arra jutottunk, hogy már az is épp elég pénzbe fog kerülni, hogy az elkorhadt és bemohásodott faszegélyeket újabbra cseréljük tavasszal. 

Persze nem bírtam magammal, még tavaly október elején az Oázis kertészetben megvásároltam a rézsűbe szánt növényeket és el is ültettem őket. Lehettem volna türelmesebb, de nem akartam tavaszig várni. 
Apró virágú talajtakaró rózsákat választottam (fairy rose) két színben és mellé még 6 tő levendulát is vásároltam.



Ezután 6 hónapig pihenőpályán volt a rézsűprojekt. 

Márciusban ahogy egyre többet sütött a nap kezdtünk újra foglalkozni a rézsűvel. Beszereztük a szükséges fa szegélyek egy részét és egy napsütéses áprilisi hétvégén nekifogtam lekezelni őket. Bár ezek a fa szegélyek elvileg impregnáltak, de biztos ami biztos alapon még 2 rétegben lefestettem őket időjárásálló kerítésfestékkel kívül és belül is.
A rákövetkező hétvégén Bálinttal nekiestünk a régi szegélyek eltávolításának. Az egész rémes állapotban volt, a nagy része elkorhadt és csak  komoly erőfeszítések árán tudtuk darabokban kiásni a helyéről. 




A szegélyek kibontása után a rézsű elejére Bálint beásta és lekalapálta az új ágyásszegélyeket. Közben nekem meg az az isteni ötletem támadt, hogy geotextilezzünk, mert akkor legalább ezt a területet nem kell majd gyomlálni. Khm...khm... Nesze neked Zita, mindig az ötletelés, újratervezés! Szeptemberben kellett volna gondolkodni amikor olyan türelmetlen voltál, hogy már elültetted a növényeket! Panaszra nem lehet okom, megoldottuk a textil-lefektetést is szépen. A rózsákat és a levendulatöveket leborítottuk üres viráglapsókkal, hogy ne sérüljenek, majd lentről felfelé leterítettük és a széleinél beástuk a geotextilt. A kaspóknál X-alakban kivágtuk az anyagot, előhúztuk a növényeket, megigazgattuk a geotextilt és lefektettük az öntözőrendszer csöveit.


Közben jött egy kis rossz idő ezért közvetlenül a terasz falához csak 2 héttel később került fel a szegély.


Végül kiszórtam a területre minimum 5 zsáknyi (kb 600 liter) fenyőkérget és így végre májusra el is készült a rézsű!
♥♥♥

Mostanra pedig a növények is megszokták a helyüket,
szépen benőtték magukat és virágba borultak.



A jelenlegi állapot




Bár tudom, hogy nem a legszebb a kivitelezés, lehetett volna sokkal szebb és tartósabb életű anyagokkal dolgozni, de úgy gondolom próbáltuk megtalálni az aranyközéputat, hogy ne menjen rá a gatyánk, de mégis vállalhatóan nézzen ki. Szerintem már most nagyon szépen mutatnak benne a választott  növények.
Szeretjük! A hintaágyban ücsörögve pedig olyan jó ránézni a teraszra!
Arra pedig már most nagyon kíváncsi vagyok, hogy fog mutatni jövőre! :)


2016. július 17., vasárnap

Fotónapló - Esőnap


"Az élet nem azt jelenti, hogy túléljünk egy vihart, hanem hogy tudjunk táncolni az esőben."
/közmondás/





2016. július 14., csütörtök

Csipkés neszesszer

A korábban varrt párnahuzatok anyagából maradt egy kevés. Nem szerettem volna veszni hagyni, ezért inkább megpróbálom őket felhasználni. Mivel egy új párnára már nem futotta volna belőle,így első körben egy cipzáras neszesszert készítettem.

Azt hiszem nem ez lesz az utolsó darab! :)




A belseje


Megpakolva :)



2016. július 11., hétfő

Részeges pogácsa


Szeretjük a pogácsákat. :) Ez a mostani recept pedig az egyik nagy kedvencünk. Szeretjük készíteni, enni, vendégeket várni vele és vendégségbe vinni.  A receptet a nagymamám testvérétől eredeztetjük. 
Próbáljátok ki, szerintem nem fogtok csalódni benne!

Hozzávalók:
1 kg liszt
2 x 25 dkg vaj (vagy margarin)
2 db tojás
1 ek. zsír (igen ez is kell bele!)
5 dkg élesztő
2 kis poharas tejföl/joghurt 
3 tk. só

+ 1 felvert tojás a tetejére
reszelt sajt, kömény- vagy szezámmag

A lisztet egy tálba szitálom és elmorzsolom a vajjal, majd hozzádolgozom a tojásokat, az élesztőt (nem kell futtatni), egy evőkanál zsírt, 2 pohár tejfölt és a sót. Nem kell megijedni, a tészta nagyon szépen össze fog állni. Lisztezett edényben letakarva egy éjszakán keresztül a hűtőben pihentetem.

A tésztát másnap lisztezett deszkán ujjnyi vastagságúra nyújtom, a tetejét késsel "berácsozom" és pogácsaszaggatóval kiszaggatom. 


A kiszaggatott pogácsákat két kezem közt egyenként megsöndörgetem, hogy magasak legyenek és sütőpapírral bélelt (vagy vajjal kikent, lisztezett) tepsire helyezem. Tetejét felvert tojással megkenem és reszelt sajttal szórom meg, de ízlés szerint mehet rá kömény- vagy szezámmag is.

200 fokos előmelegített sütőben aranybarnára sütöm.


Személyes megjegyzés: 
Minél tovább van a tészta a hűtőben annál jobb lesz az állaga.
Ne ijedjünk meg ha a pogácsák sülés közben ide-oda eldőlnek... innen adtuk neki a részeges pogácsa nevet! :)