2016. június 21., kedd

Levendula szív

Szív alakú levendula koszorút már régóta szerettem volna készíteni. 
Vasárnap learattam 2 bokor levendulát és úgy gondoltam felhasználom hozzá a levágott virágokat.


Bálint volt olyan kedves és hajlított nekem drótvállfából egy szív alapot. 
(Azért vállfából mert erős, strapabíró drótunk nem volt itthon.)
Erre szépen sorjában drótoztam fel a kicsi 8-10 szál virágból álló levendulacsokrocskákat. 


A csokrokat vékony dróttal rögzítettem.  A soron következő csokor virágai mindig az előzőleg feldrótozott részre kerültek úgy, hogy a rögzítést eltakarják.



Mivel hatalmas volt az alap, jó sok virág kellett hozzá. 
Kissé időigényes az elkészítése, de szerintem megéri és ez is csak gyakorlás kérdése. Ha újra kezdeném, biztos kisebb méretű alapra dolgoznék, ugyanezzel a virágmennyiséggel úgy kicsit tömöttebb lenne a végeredmény. 

Próbáljátok ki ha van hozzá levendulátok és kedvetek! ;)

2016. június 15., szerda

A házi-tésztáról

Évekkel ezelőtt ajándékba kaptam Bálinttól egy tésztanyújtó/tésztakészítő gépet. Amolyan régi, kézzel hajható típust. Első dolgom volt papókámnak megmutatni, mert nincs még egy olyan ember aki ennyire ismerné ezeket a szerkezeteket és számomra ő a kézi-tésztakészítő gépek nagy javítómestere! Ha van egy problémás tésztanyújtó, azt ő biztosan helyre tudja pofozni.
Gyerekkoromban minden nyarat a nagyszüleimnél töltöttem, és gyakran szegődtem nagyapám mellé a műhelybe, ahol tésztanyújtót bütykölt. Mindig nagy szakértelemmel és szenvedéllyel átszellemülve magyarázta, hogyan kell bánni tésztakészítő géppel, mire kell odafigyelni. Mindig mondogatta nekem, hogy a háziasszonyok gyakran rontják el a saját gépüket, mert túllisztezik a tésztát, vagy beolajozzák, belisztezik a nyújtót… vagy ne adj’ Isten használat után elmosogatják. A mai napig állítja, hogy ez szörnyű vétség, hazavágjuk vele a gépünket! :) 


Szerintem nincs még egy olyan ember, aki ennyit tudna a tésztanyújtó gépekről mesélni. Legalábbis az én ismeretségemben nincs! 
Amikor a nagyiéknál töltöttem a szünidőt, gyakran engem is bevontak a munkába. Így történhetett meg, hogy annyi minden mellett a házi-tészta készítés rejtelmeit is a nagyszüleimtől tanultam. Tésztakészítésnél mindenkinek megvan a maga feladata. Míg papó gondosan előkészíti a terepet, mama összeállítja a tésztát. Fél kilogramm finomliszthez 5 darab tojás.


A mai napig elvarázsol, ahogy mama gyúrja a tésztát, mert minden mozdulatából érződik a tapasztalat! 
Míg az egyikük hajtja a gépet, a másik a tésztát adagolja, vagy éppen óvatosan kihúzza a gép alól, hogy az ne ráncolódjon össze. 


A nyújtás fázisa után kezdődött az én szerepem. Mama a hosszú darabokra nyújtott tésztaszeletet óvatosan a karomra terítette és szaladhattam be vele a vendégszobába. Némelyik szelet bizony megvolt majdnem 1,5 méter hosszú is... vagy én voltam kicsi és csak ezért tűnt hatalmasnak?! 
Odabent már korábban megvetettük az ágyat abroszokkal és ide terítettem le a kinyújtott tésztát szikkadni. Amikor az ágy már telis-tele volt szikkadó tésztacsíkokkal, akkor a legelőször letett darabokat hordhattam vissza a konyhába és kezdődhetett a szeletelés. 
Készült széles- és cérnametélt, kockatészta és a túlszikkadt tésztacsíkokat hagytuk megszáradni, később összetörtük és abból lett a lapatytészta. (lebbencs/csuszatészta) Szeletelés után apránként visszahordtuk a tésztát és óvatosan az ágyra hintettük száradni. 1-2 nap száradás után mama óvatos mozdulatokkal, selyempapírral bélelt papírdobozba szedte a tésztát és felkerült a kamrapolcra felhasználásig. 
Rengeteg tésztát készítettünk együtt. Előre spájzoltunk azokra az időszakokra, amikor a kerti teendők miatt nincs ideje az embernek „tésztázni”, de annál jobb érzés elővenni a száraztésztát és valami finomat készíteni belőle.



Bár manapság már sokkal egyszerűbb boltban vásárolni a tésztát, (gyakran teszem ezt én is) mégis inkább a házi tészta mellett teszem le a voksom, nem csak azért mert finomabb, hanem mert kedves emlékeim fűződnek hozzá. :)
Ennek örömére pedig tegnap tésztáztam én is egy kicsikét!
♥♥♥

2016. június 12., vasárnap

Az első kovászos kenyerem

Korábban is sütöttem már kenyeret, kiflit, zsemlét. Limara számos receptjét kipróbáltam már, de a kovászos kenyereknek nem mertem nekiállni. Valahogy a kovászkészítés visszatartott a dologtól.

Aztán nemrégiben indult egy 'kovászkurzus' Limara és a Csipet kiadó jóvoltából a facebookon. Felkeltette az érdeklődésemet a dolog, mert sokan napról-napra haladva osztották meg a tapasztalataikat, feltöltötték a saját kovászukról készített fotóikat. A szervezők minden felmerülő kérdésre igyekeztek válaszolni, segíteni. Ez engem annyira felcsigázott, hogy pár nap csúszással ugyan, de belevágtam és elkészítettem a saját kovászomat.


Nem sokkal később pedig elkészítettem az első kovászos kenyeremet.
Finom, ropogós héjú, ízletes kenyeret sütöttem!
♥♥♥

Elégedett vagyok a tanultakkal és az eredménnyel is! Igaz a dagasztótechnikámon van még mit csiszolni, mert kicsit laposabb lett a kenyerem, mint vártam. Túldagasztottam, viszont engem már ez az eredmény is boldoggá tesz! :)



Ha te is szeretnél kovászt készíteni >> itt találod << a pontos leírást.

A kovászos kenyér receptet pedig >>ide kattintva<< érd el!


2016. június 9., csütörtök

Lekvározás

 A nyárral együtt beköszöntött a befőzőszezon. 
Igyekszem eltenni a nyár ízeit a hidegebb, borongósabb napokra. 
Már készült epres-cseresznyelekvár igazi vaníliával és meggyes-marcipános dzsem is. 



 A repertoár még biztos bővülni fog, mert a kamrát bizony fel kell töltetni! :)
Számomra nem csak az a fontos, hogy mi van az üvegben, hanem a kinézet is sokat számít mert egy kis csinosítással sokkal látványosabbá, íncsiklandóbbá tudjuk tenni a lekvárokat, befőtteket, szörpöket és savanyúságokat. 


Nektek van már ötletetek hogyan dobjátok fel a befőttesüvegeket? 
A pinterest albumomba összegyűjtöttem néhány kedves kis ötletet, csemegézzetek ti is! :)


2016. június 7., kedd

Rózsa

Végre szirmaikat bontogatják az ősszel telepített rózsáim!

Még ősszel két futó tövet ültettem el, tavasszal pedig alaposan visszametszettem őket és hamarosan megerősödtek, majd telis-tele lettek bimbóval. Sajnos a rengeteg eső miatt idő előtt lepotyogott az összes bimbó, de újakat növesztettek, így már nagyon izgatott vártam, hogy végre virágba boruljon!Mostanra már gyönyörű színben bontogatja szirmait a Palais Royal névre hallgató futórózsa, így végre a csodájára járhatok!

Közepén enyhén barackos-rózsaszínes árnyalatú,
de amikor teljesen kinyílik hófehérbe borul!



2016. június 1., szerda

Kerti ücsörgős - Előtte


Hurrá megérkezett a nyár!
Ennek örömére az egyik kedvenc helyünket, a teraszt fogom felturbózni kicsikét.
Szerintem már most az előtte állapot sem rossz, de azért megmutatom képekben a kiindulási pontot.

(A terasz sarkában az Zuram nagyon mókol valamit... kértem kicsit üljön ki a képből... megtette :D )



Hamarosan felkerülnek a helyükre a színes és vidám zászlófüzérek, a karnis pedig már felszerelve várja a függönyöket!